Tunele Wiki

Zdobywcy podziemnego świata - pierwsza część książki Tunele.

Rozdział pierwszy[]

Will i i jego ojciec Dr Burrows odnajdują zamkniętą w 1895 roku stację metra.

Zagubiona stacja metra.


Rozdział drugi[]

Terry Watkins, budowlaniec, ma sprawdzić jak głębokie są fundamenty starej fabryki bieli ołowianej. W piwnicy jednak znajduje tajemnicze metalowe drzwi, prowadzące najprawdopodobnie do Wentylatorów. Zauważa tam bladych ludzi w staromodnych ubraniach i ich miasto, po czym szybko ucieka. W domu nikt mu nie wierzy, jednak tego samego dnia (a może raczej nocy) cała rodzina (także Terry) zostają uprowadzeni

Terry w podziemnym przejściu.

Rozdział trzeci[]

Doktora Burrowsa w jego muzeum odwiedza Oscar Embers. Przynosi mu szklaną kulę, która świeci się tym mocniej, im większa jest ciemność, co jest sprzeczne z prawami fizyki.


Rozdział czwarty[]

Will zaprasza Chestera do swojego tunelu przy Czterdziestu Dołkach. Spóźniony Chester wchodzi wraz z Willem do tunelu. W tym samym czasie dr Burrows w drodze do domu zachodzi do kiosku, gdzie kupuje zarezerwowane dla niego czasopisma. Próbując wepchnąć gazetki do aktówki, zderza się z niskim, bladym człowiekiem w kapeluszu i bardzo grubych ciemnych okularach. Zauważa, że takich ludzi widzi coraz częściej. Postanowia sobie, że pozna ich tajemnicę. Will i Chester w tunelu natykają się na piaskowiec. Will pokazuje Chesterowi swoja kolekcję rzeczy wykopanych z ziemi.

Rozdział piąty[]

Nie dzieje się nic ważniejszego.

Rozdział szósty[]

Przy drążeniu tunelu Will decyduje się zejść pod piaskowiec. W tym czasie do doktora Burrowsa przychodzi Joe Carruthers, zwany też Ananasowym Joe'm. Zaprowadził go do domu swej córki, gdzie pojawiła się przepastna dziura. W dziurze można odczuć prąd powietrza.

***

Will znajduje w swoim tunelu ceglaną ścianę.

***

Dr Burrows twierdzi, że coś jest nie tak na Martineau Square.

Rozdział siódmy[]

Rebeka słyszy w nocy dziwne odgłosy, a następnie widzi złodzieja próbującego ukraść dane osobowe rodziny Burrowsów.


Rozdział ósmy[]

Dr Burrows widzi na ulicy człowieka w kapeluszu i ciemnych okularach i próbuje go śledzić. Niestety, gubi go przy domu pani Tantrumi, która zaprasza go na herbatę i ciastka. Rozglądając się po jej domu, znajduje szafę z czarnymi płaszczami i okularami.

***

Will i Chester przebijają się przez ceglany mur i odkrywają tajemniczą komnatę. Po chwili wychodzą z niej, gdyż jest tam inne ciśnienie.

Rozdział dziewiąty[]

Will przychodzi do domu, gdzie znajduje Rebekę podsłuchującą rodziców. Po chwili słychać kłótnię pani Burrows z panem Burrowsem.


Rozdział dziesiąty[]

Will zauważa, że dr Burrows zniknął.


Rozdział jedenasty[]

Chester odkrywa, że tunel przy Czterdziestu Dołkach zawalił się. A przynajmniej jego odnoga, ta która prowadziła do tajemniczej komnaty. Will wraca do domu, gdzie, zdziwiony długą nieobecnością taty, odkrywa jego dziennik.


Rozdział dwunasty[]

Rebeka i Will wzywają policję w sprawie zaginięcia ojca.


Rozdział trzynasty[]

Will i Chester wpadają do muzeum Highfield. Znajduje tam pamiętnik ojca, w którym są wzmianki o tajemniczych "bladolicych ludziach", notatka o Sir Gabrielu Martineau i plany zejścia pod ziemię.

Rozdział czternasty[]

Will i Chester odnajdują w piwnicy tajne przejście. Jest ono jednak niemal całkiem zasypane. Zabierają się do odkopania tunelu.

Tajny tunel dr Burrowsa

Rozdział piętnasty[]

Koszmarny sen Willa.

Rozdział szesnasty[]

W domu Burrowsów pojawia się inspektor policji, który zaczyna prowadzić śledztwo w sprawie zaginięcia dr Burrowsa.

***

Will i Chester wychodzą z domu, ale Will zauważa, że ktoś ich śledzi. Jak się później okazuje, byli to dwaj Koloniści. Chłopcy podejmują próbę ucieczki i cudem wpadają do Clarke Bros. Na szczęście napastnicy zaprzestają pościgu.

Rozdział siedemnasty[]

Will i Rebeka odbierają paczuszkę i list wysłane z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Londyńskiego. Prof. Thomas Dee pisze w liście, że zbadał wysłaną mu świetlną kulę (więcej w artykule Świetlna kula).

Rozdział osiemnasty[]

Chłopcy znajdują w tunelu pod domem jaskinię.

***

Pani Burrows decyduje o sprzedaniu domu, a swoje dzieci, pomimo ich protestów, chce powierzyć pod opiekę ciotce Jean.

Rozdział dziewiętnasty[]

Will i Chester wybierają się na zwiedzanie jaskini. Okazuje się, że jest cała zbudowana z kalcytu. Na środku jaskini Chester znajduje jednak coś nietypowego - wielką, skorodowaną maszynę z brązu. Po chwili spotykają dużego, śnieżnobiałego szczura. Co najdziwniejsze, nie ma on oczu. Po ucieczce szczura ruszają dalej. Na końcu jaskini znajdują... metalowe drzwi. Mają one trzy klamki. Will przekręca je w górę i wchodzi za nie.

Drzwi do Kolonii.JPG

KONIEC CZĘŚCI PIERWSZEJ

Następna część[]

Kolonia