Tunele Wiki
Advertisement
Postać
Will & Bartleby.jpg
Will Burrows z Bartleblym
Imię i Nazwisko Will Burrows (naprawdę: Seth Jerome)
Rasa Kolonista
Rodzice John i Sara Jerome
Przybrani Rodzice Roger i Celia Burrows
Rodzeństwo Caleb Jerome
Przybrane rodzeństwo Rebeka
Wiek Na początku: 14

Na końcu: 15

Will Burrows, ur. jako Seth Jerome, jest z pochodzenia Kolonistą, ale został zabrany przez swoją matkę do Górnoziemia, gdy miał dwa lata. Należy do grupy rebeliantów walczących ze Styksami. Główny bohater serii książek Tunele.

Rodzina[]

Wygląd[]

Proszę, proszę. Białe włosy i te śliczne jasne oczy. To oczywiste, że urodziłeś się pod trawą.

Marta o Willu.

Will, tak jak wszyscy Koloniści czystej krwi, ma białą skórę i włosy oraz niebieskie oczy, jest też krępy i dobrze zbudowany. Wuj Tam uważał, że jest kubek w kubek podobny do swojej matki, m. in. zauważając, że Will odziedziczył po niej oczy i kształt twarzy.

Charakter[]

Spokojny, nie szuka zaczepek pomimo tego, iż cały czas rówieśnicy ze szkoły uprzykrzają mu życie. Jak dowiadujemy się z książki, Will pomimo "chłodu" jakim emanuje jest wrażliwym chłopcem. 

Dzieciństwo[]

Sara zostawia Setha przy cmentarzu.

Kiedy Seth miał dwa latka a Cal był niemowlakiem, Sara Jerome uciekła z Kolonii na powierzchnię, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom. Stało się to wkrótce po śmierci najmłodszego dziecka Sary, gdy jej mąż zabronił jej wychodzić na powierzchnię, aby zdobyć lekarstwa dla pogrążonego w gorączce noworodka. Na powierzchnię udało się jej zabrać tylko Setha. Wyczerpana ucieczką zostawiła dziecko przy cmentarzu, skąd zostało zabrane przez policję. Nowa rodzina z powierzchni ochrzciła chłopca imieniem Will.

Will żył w rodzinie, której członkowie wydawali się nie mieć ze sobą nic wspólnego: Dr Burrows był ambitny i zafascynowany geologią i archeologią, panią Burrows interesowała tylko telewizja i seriale, Will był cichy i zamknięty w sobie, a Rebeka bardzo przedsiębiorcza. Jak się okazało w piątym tomie, wszystko to było misternie uknutą intrygą Styksów - Rebeka, a właściwie dwie Rebeki, były Styksami mającymi za zadanie szpiegować Willa i pilnować go w razie powrotu jego prawdziwej matki Sary, a doktorowi i jego żonie zaszczepiono nowe osobowości, zmuszając ich do planowanych z góry przez Styksów zachowań i decyzji.

Fabuła[]

Tunele[]

Kiedy ma 14 lat, szukając swego przybranego ojca razem z Chesterem Rawlsem przez przypadek odkrywa Kolonię. Zostają tam aresztowani. Kilka tygodni po trafieniu do aresztu Will poznaje swoją prawdziwą rodzinę. Will nie rezygnuje z planów odnalezienia Doktora Burrowsa , ale postanawia najpierw uwolnić Chestera. Ucieczka kończy się porażką przez niespodziewane przybycie Cala i Bartleby'ego, a Chester zostaje skazany na Wygnanie z Kolonii. Tymczasem Will, Cal i Bartleby uciekają na powierzchnię przez Wieczne Miasto, gdzie Will, wskutek zarazy Wiecznego Miasta , zapada na ciężką chorobę. W końcu całej trójce udaje się dotrzeć do Górnoziemia, gdzie zostają na tydzień u ciotki Jean. Po powrocie Willa do zdrowia, wracają po Chestera. Zostają zaskoczeni w Wiecznym Mieście przez Dywizję Styksów, ale ratują ich Tam i Bartleby. Z pomocą Imago udaje im się w końcu wskoczyć do Pociągu Górników, który jedzie do Interioru. Okazuje się, że również Chester jest w pociągu.

Tunele: Głębiej[]

W pociągu górników chłopak spotyka Chestera, docierają do Głębi. Podróżuje z Calem i Chesterem, w jednym z zakątków Głębi spotyka ich tragedia – Cal wpada do pułapki cukrowej i przestaje oddychać. Maszerując dalej napada ich dwoje ludzi – Drake i Elliott. Drake dowiaduje się od Willa w jaki sposób "zmarł" jego brat. Szybko udają się w wędrówkę, ponieważ okazuje się, że Caleb nie umarł, a jedynie został sparaliżowany i udaje się go uratować. Po kolejnych przygodach (takich jak zgubienie się w labiryncie tuneli niedaleko podziemnego morza) spotyka swoją biologiczną matkę Sarę Jerome. Ku jego zaskoczeniu, okazuje się że ta, podpuszczona przez Styksów, Josepha i okłamaną matkę, myśli że Will zdradził Tama i wydał go na pastwę Styksów. Na szczęście sama w to do końca nie wierzy i porzuca zemstę po spotkaniu się z synami. Dzięki temu wszystkim udaje się wyjść z tego cało (z wyjątkiem Sary, która zostaje postrzelona przez Elliott myślącą, że to Granicznik). W finałowej scenie Chester, Elliott, Will, Bartleby oraz zastrzelony przez Graniczników Cal wpadają do Otchłani, zmieceni przez ostrzał artyleryjski zarządzony przez Styksów.

Tunele: Otchłań[]

W Otchłani Willa znajduje Chester. Okazuje się, że przeżyli upadek z ogromnej wysokości dzięki wylądowaniu na olbrzymiej masie grzybów. Później chłopcy znajdują Elliott, która ma złamaną rękę i jest nieprzytomna. Po obejrzeniu terenu i znalezieniu martwego Cala, Will postanawia odprawić mu pewnego rodzaju pogrzeb - wrzuca jego ciało w głąb Otchłani. Wraz z przyjacielem wędrują po „grzybowych półkach” i w konsekwencji spotykają mieszkankę Otchłani – Martę. Udają się do jej chaty i tam opiekują się przyjaciółką. Jedna z Rebek odnajduje chatę i przebywa uwięziona przez Willa. Wszyscy wędrują do okrętu podwodnego zassanego do Otchłani w wyniku otwarcia się szczeliny w dnie Oceanu Atlantyckiego w celu znalezienia lekarstw dla Elliott. Will odnajduje ojca, lecz w wyniku eksplozji spowodowanej przez Elliott oddzielają się od grupy. Po długich wędrówkach docierają do Górnoziemia. Spotykają się z Drake’iem i panią Burrows. Później wraz z ojcem wraca do Głębi. Rzuca się do „Kopcącej Jean” za ojcem i w finałowej scenie w Ogrodzie Drugiego Słońca atakuje Bliźniaczki i zostawia je na pastwę losu, myśląc że zginęły. Potem stawia 3 pośmiertne pomniki dla Tama, Cala i Sary.

Tunele: Bliżej[]

Wraz z ojcem i Elliott, Will prowadzi życie w Ogrodzie Drugiego Słońca. Po różnych wydarzeniach zostaje pojmany wraz z ojcem przez Rebeki. Po śmierci ojca i przetrwaniu okrążenia przez Armię Nowej Germanii oraz Graniczników dzięki pomysłowej interwencji Elliott wydostaje się on wraz z dziewczyną i Bartlebym do Górnoziemia. Spotykają się tam z Celią, Chesterem, panem Rawlsem i kotką Colly. Na końcu poznają Parry'ego – ojca Drake’a. W finałowej scenie oglądają wiadomości z napadu na Bank Anglii.

Tunele: Spirala[]

Will w kurtce zimowej i przyrządzie Drake'a na oku

Will razem z towarzyszami ukrywa się w domu Parry'ego. W pewnym momencie, niestety bez powodu, muszą ewakuować się do schronu. Dowiadujemy się, jak rozmnażają się Styksowie, i czy Elliot też ulegnie zapędom. W schronie, prof. Danforth wysadza jedyne wyjście, jednocześnie uśmiercając rodziców Chestera. Will, Sparks, Elliot, Drake, Jiggs i Pułkownik Bismarck wyruszają do krainy drugiego słońca, aby zatrzymać nieuniknione. Po wybuchu bomby atomowej w Czeluści i zasklepieniu przejścia Will i Elliott zostają uwięzieni w Ogrodzie Drugiego Słońca.

Tunele: Finał[]

Ciekawostki[]

  • Oficjalna strona książki Tunele udostępniła oficjalne szkolne świadectwo Willa, z czasu przed zaginięciem dr Burrowsa. Jak można przeczytać, Will był bardzo dobry z historii i geografii oraz ze sztuki.

Zobacz też[]

Advertisement