Advertisement
Postać
Will & Bartleby.jpg

Will Burrows z Bartleblym
Imię i Nazwisko Will Burrows (naprawdę: Seth Jerome)
Rasa Kolonista
Rodzice John i Sara Jerome
Przybrani Rodzice Roger i Celia Burrows
Rodzeństwo Caleb Jerome
Przybrane rodzeństwo Rebeka
Wiek Na początku: 14

Na końcu: 15

Will Burrows, ur. jako Seth Jerome, jest z pochodzenia Kolonistą, ale został zabrany przez swoją matkę do Górnoziemia, gdy miał dwa lata. Należy do grupy rebeliantów walczących ze Styksami. Główny bohater serii książek Tunele.

Rodzina

Wygląd

Proszę, proszę. Białe włosy i te śliczne jasne oczy. To oczywiste, że urodziłeś się pod trawą.Marta o Willu.

Will, tak jak wszyscy Koloniści czystej krwi, ma białą skórę i włosy oraz niebieskie oczy, jest też krępy i dobrze zbudowany. Wuj Tam uważał, że jest kubek w kubek podobny do swojej matki, m. in. zauważając, że Will odziedziczył po niej oczy i kształt twarzy.

Charakter

Spokojny, nie szuka zaczepek pomimo tego, iż cały czas rówieśnicy ze szkoły uprzykrzają mu życie. Jak dowiadujemy się z książki, Will pomimo "chłodu" jakim emanuje jest wrażliwym chłopcem. 

Dzieciństwo

DEEPER CHURCH by transbonja.jpg
Sara zostawia Setha przy cmentarzu.
Kiedy Seth miał dwa latka a Cal był niemowlakiem, Sara Jerome uciekła z Kolonii na powierzchnię, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom. Stało się to wkrótce po śmierci najmłodszego dziecka Sary, gdy jej mąż zabronił jej wychodzić na powierzchnię, aby zdobyć lekarstwa dla pogrążonego w gorączce noworodka. Na powierzchnię udało się jej zabrać tylko Setha. Wyczerpana ucieczką zostawiła dziecko przy cmentarzu, skąd zostało zabrane przez policję. Nowa rodzina z powierzchni ochrzciła chłopca imieniem Will.

Will żył w rodzinie, której członkowie wydawali się nie mieć ze sobą nic wspólnego: Dr Burrows był ambitny i zafascynowany geologią i archeologią, panią Burrows interesowała tylko telewizja i seriale, Will był cichy i zamknięty w sobie, a Rebeka bardzo przedsiębiorcza. Jak się okazało w piątym tomie, wszystko to było misternie uknutą intrygą Styksów - Rebeka, a właściwie dwie Rebeki, były Styksami mającymi za zadanie szpiegować Willa i pilnować go w razie powrotu jego prawdziwej matki Sary, a doktorowi i jego żonie zaszczepiono nowe osobowości, zmuszając ich do planowanych z góry przez Styksów zachowań i decyzji.

Fabuła

Tunele

Kiedy ma 14 lat, szukając swego przybranego ojca razem z Chesterem Rawlsem przez przypadek odkrywa Kolonię. Zostają tam aresztowani. Kilka tygodni po trafieniu do aresztu Will poznaje swoją prawdziwą rodzinę. Will nie rezygnuje z planów odnalezienia Doktora Burrowsa , ale postanawia najpierw uwolnić Chestera. Ucieczka kończy się porażką przez niespodziewane przybycie Cala i Bartleby'ego, a Chester zostaje skazany na Wygnanie z Kolonii. Tymczasem Will, Cal i Bartleby uciekają na powierzchnię przez Wieczne Miasto, gdzie Will, wskutek zarazy Wiecznego Miasta , zapada na ciężką chorobę. W końcu całej trójce udaje się dotrzeć do Górnoziemia, gdzie zostają na tydzień u ciotki Jean. Po powrocie Willa do zdrowia, wracają po Chestera. Zostają zaskoczeni w Wiecznym Mieście przez Dywizję Styksów, ale ratują ich Tam i Bartleby. Z pomocą Imago udaje im się w końcu wskoczyć do Pociągu Górników, który jedzie do Interioru. Okazuje się, że również Chester jest w pociągu.

Tunele: Głębiej

W pociągu górników chłopak spotyka Chestera, docierają do Głębi. Podróżuje z Calem i Chesterem, w jednym z zakątków Głębi spotyka ich tragedia – Cal wpada do pułapki cukrowej i przestaje oddychać. Maszerując dalej napada ich dwoje ludzi – Drake i Elliott. Drake dowiaduje się od Willa w jaki sposób "zmarł" jego brat. Szybko udają się w wędrówkę, ponieważ okazuje się, że Caleb nie umarł, a jedynie został sparaliżowany i udaje się go uratować. Po kolejnych przygodach (takich jak zgubienie się w labiryncie tuneli niedaleko podziemnego morza) spotyka swoją biologiczną matkę Sarę Jerome. Ku jego zaskoczeniu, okazuje się że ta, podpuszczona przez Styksów, Josepha i okłamaną matkę, myśli że Will zdradził Tama i wydał go na pastwę Styksów. Na szczęście sama w to do końca nie wierzy i porzuca zemstę po spotkaniu się z synami. Dzięki temu wszystkim udaje się wyjść z tego cało (z wyjątkiem Sary, która zostaje postrzelona przez Elliott myślącą, że to Granicznik). W finałowej scenie Chester, Elliott, Will, Bartleby oraz zastrzelony przez Graniczników Cal wpadają do Otchłani, zmieceni przez ostrzał artyleryjski zarządzony przez Styksów.

Tunele: Otchłań

W Otchłani Willa znajduje Chester. Okazuje się, że przeżyli upadek z ogromnej wysokości dzięki wylądowaniu na olbrzymiej masie grzybów. Później chłopcy znajdują Elliott, która ma złamaną rękę i jest nieprzytomna. Po obejrzeniu terenu i znalezieniu martwego Cala, Will postanawia odprawić mu pewnego rodzaju pogrzeb - wrzuca jego ciało w głąb Otchłani. Wraz z przyjacielem wędrują po „grzybowych półkach” i w konsekwencji spotykają mieszkankę Otchłani – Martę. Udają się do jej chaty i tam opiekują się przyjaciółką. Jedna z Rebek odnajduje chatę i przebywa uwięziona przez Willa. Wszyscy wędrują do okrętu podwodnego zassanego do Otchłani w wyniku otwarcia się szczeliny w dnie Oceanu Atlantyckiego w celu znalezienia lekarstw dla Elliott. Will odnajduje ojca, lecz w wyniku eksplozji spowodowanej przez Elliott oddzielają się od grupy. Po długich wędrówkach docierają do Górnoziemia. Spotykają się z Drake’iem i panią Burrows. Później wraz z ojcem wraca do Głębi. Rzuca się do „Kopcącej Jean” za ojcem i w finałowej scenie w Ogrodzie Drugiego Słońca atakuje Bliźniaczki i zostawia je na pastwę losu, myśląc że zginęły. Potem stawia 3 pośmiertne pomniki dla Tama, Cala i Sary.

Tunele: Bliżej

Wraz z ojcem i Elliott, Will prowadzi życie w Ogrodzie Drugiego Słońca. Po różnych wydarzeniach zostaje pojmany wraz z ojcem przez Rebeki. Po śmierci ojca i przetrwaniu okrążenia przez Armię Nowej Germanii oraz Graniczników dzięki pomysłowej interwencji Elliott wydostaje się on wraz z dziewczyną i Bartlebym do Górnoziemia. Spotykają się tam z Celią, Chesterem, panem Rawlsem i kotką Colly. Na końcu poznają Parry'ego – ojca Drake’a. W finałowej scenie oglądają wiadomości z napadu na Bank Anglii.

Tunele: Spirala

Will-in-the-Snow-Vers-7-Large-600x481.jpg
Will w kurtce zimowej i przyrządzie Drake'a na oku
Will razem z towarzyszami ukrywa się w domu Parry'ego. W pewnym momencie, niestety bez powodu, muszą ewakuować się do schronu. Dowiadujemy się, jak rozmnażają się Styksowie, i czy Elliot też ulegnie zapędom. W schronie, prof. Danforth wysadza jedyne wyjście, jednocześnie uśmiercając rodziców Chestera. Will, Sparks, Elliot, Drake, Jiggs i Pułkownik Bismarck wyruszają do krainy drugiego słońca, aby zatrzymać nieuniknione. Po wybuchu bomby atomowej w Czeluści i zasklepieniu przejścia Will i Elliott zostają uwięzieni w Ogrodzie Drugiego Słońca.

Ciekawostki

  • Oficjalna strona książki Tunele udostępniła oficjalne szkolne świadectwo Willa, z czasu przed zaginięciem dr Burrowsa. Jak można przeczytać, Will był bardzo dobry z historii i geografii oraz ze sztuki.

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.