FANDOM


Postać
Roger by bielak.blog.onet.pl
Wyobrażenie Rogera Burrowsa
Imię i nazwisko Roger Burrows
Płeć Mężczyzna
Rasa Górnoziemiec
Żona Celia Burrows
Adoptowany syn Will Burrows
Adoptowana córka Rebeka Burrows
Szwagierka Jean Boswell
Szwagierka Bessie Boswell
Zawód Archeolog, kustosz muzeum
Śmierć Zastrzelony przez Rebekę

Roger Burrows - przybrany ojciec Willa i Rebeki (Rebek), mąż pani Burrows oraz archeolog. Jest jednym ze znaczących bohaterów serii książek Tunele. Ginie z rąk Rebeki w czwartej części.

WyglądEdytuj

Sam doktor Burrows był umięśnionym mężczyzną średniego wzrostu (...) Miał okrągłą twarz o brązowych oczach, które patrzyły (...) zza grubych szkieł okularów w złotej oprawie.

CharakterEdytuj

Jest typem naukowca - odkrywa i opisuje organizmy i obiekty znalezione pod ziemią i nazywa je przeważnie swoim imieniem. Wszystko zapisuje w swoim dzienniku. Fascynuje się odkryciami i podróżami, chociaż zostało mu to zakodowane przez Styksów dzięku regularnemu naświetlaniu. Kiedy udał się do Kolonii, Styksowie uznali go za nieszkodliwego i pozwolili mu chodzić po mieście. Po tej "miłej wizycie" dr Burrows do końca życia był przekonany, że Styksowie są nastawieni pokojowo do ludzkości, a wszystkim, na których Styksowie polowali, mówił, że pewnie czymś ich obrazili. Uważał zachowanie "Białych Szyj" za zrozumiałe, wręcz broniąc ich racji. Gdy jego syn powiedział mu, że Styksowie to mordercy, dr Burrows zganił go za rasizm i stwierdził, że obrona własnych praw i swojego terytorium jest całkowicie zrozumiała.

PrzeszłośćEdytuj

Poznał żonę na studiach. Pewnego dnia zabrał ją do indyjskiej restauracji, kiedy mianowano go kustoszem w muzeum Highfield. Później okazało się, że on i Celia nie mogą mieć dzieci, więc adoptowali małego albinosa, którego nazwali Will. Został "zaprogramowany" przez Styksów, aby w wybranym przez nich momencie zszedł do Kolonii i żeby myślał, że to on ją odkrył. Kiedy Will miał cztery lata, państwo Burrows adoptowali drugie dziecko - jak się okazało, zostali zmanipulowani przez "przyjaciół Styksów" w ośrodku adopcyjnym, aby adoptowali właśnie tę dziewczynkę, którą Styksowie mieli zamiar umieścić w ich rodzinie. W ten sposób do Burrowsów trafiła dwuletnia Rebeka. Państwo Burrows, nieświadomi pochodzenia Willa ani tego, że ich córkę udają na zmianę okrutne i bezlitosne bliźniaczki Styksów, żyli w ten sposób przez ok. 10 lat. Kiedy Will miał dziewięć, a Rebeka siedem lat, zachowanie zakodowane w głowie państwa Burrows zostało aktywowane: pan Burrows stał się maniakiem wykopalisk, co sięgnęło wręcz do obsesji; z kolei pani Burrows stała się otępiała i całymi dniami oglądała telewizję, nie robiąc nic innego i zachowując się agresywnie, kiedy ktoś próbował jej w tym przeszkodzić. Rebeka, zdając sobie sprawę z tego, co się naprawdę działo, bez słowa sprzeciwu przejęła wszelkie obowiązki domowe, przejmując swego rodzaju władzę nad domem. W piątej części Will uświadomił sobie, że to, co brał za zwykłe życie rodzinne, w rzeczywistości dalekie było od normalności. Dr Burrows, tak jak Styksowie zaplanowali, szybko zaraził syna swoim zainteresowaniem archeologią.

FabułaEdytuj

TuneleEdytuj

Poznajemy dr Burrowsa i jego syna, kiedy odkopują stację kolejową w okolicach Highfield. Nie są to zresztą pierwsze tego typu wykopaliska. Podczas życia w Highfield archeolog napotyka dziwnych przybyszy, którzy odpychają zarówno zapachem stęchlizny, jak i wyglądem. Roger otrzymuje od Oscara Embersa tajemniczą świetlną kulę, którą wysyła na analizę do swojego starego przyjaciela ze studiów, prof. Thomasa Dee. Odwiedza także panią Tantrumi i odkrywa w jej domu szafę z płaszczami Kolonistów.

Niedługo po tym zakodowane w mózgu Rogera polecenie zostaje aktywowane i dr Burrows, po kilku dniach odkopywania Tunelu Jerome w ich piwnicy, udaje się do Kolonii z przekonaniem, że to on sam ją odkrył. Natychmiast zostaje namierzony przez Styksów, a ci, uznawszy go za nieszkodliwego, pozwalają mu chodzić po mieście. Kiedy wędruje po Slumsach, zostaje on mocno pobity przez tamtejszych Kolonistów. Tydzień przed przybyciem do Kolonii Willa doktor, na swoją własną prośbę, zostaje wywieziony pociągiem do Głębi.

Tunele: GłębiejEdytuj

Dr Burrows wędrując po Głębi zostaje uratowany przez Koprolitów i trafia do ich osady. Tam prowadzi różne zapiski na temat jego gospodarzy i próbuje przetłumaczyć napisy na Kamieniach dr Burrowsa. Pewnego dnia Koprolici uciekają ze swojej wioski, zostawiając doktorowi trochę jedzenia oraz skafander, który dostał wcześniej.

Roger rusza więc w drogę. W międzyczasie rozpracowuje tabliczkę zapisaną w trzech językach: fenickim oraz dwóch nieznanych lokalnych językach. Roger w towarzystwie krowy jaskiniowej dociera do opuszczonej świątyni, gdzie odnajduje trzy złote tablice z ramami z diamentów. Na nich znajduje opis jak dostać się do Ogrodu Drugiego Słońca. Doktor zostaje zaatakowany przez stado wygłodniałych pajęczaków (naprawdę chodziło im o jedzenie w jego plecaku). Uciekając Roger wchodzi na jedną z płyt, która obraca się do poziomu i wrzuca go do tunelu pod świątynią.

Dr Burrows idzie tym korytarzem aż dochodzi do jaskini, gdzie znajduje się Czeluść. Wchodzi na pozostałości schodów przy brzegu otworu i zagląda w dół. Kiedy się obraca zauważa krowę jaskiniową stojącą ok. metra przed nim. Przestraszony doktor cofa się o krok i spada w przepaść, zostając uznany za martwego przez pozwalające mu włóczyć się po okolicy Bliźniaczki.
Bright diary found21-453x600

Fanart wykonany przez Jakuba Boguckiego. Przedstawia ona kartkę z dziennika dr. Burrowsa

Tunele: OtchłańEdytuj

Dr. Burrows przez niefortunny wypadek trafia do Otchłani. Nie zamierza jednak przestać prowadzić swoich badań. W czeluści Roger spotyka Bliźniaczki, którym chcąc nie chcąc pomaga występując w roli zakładnika przy spotkaniu z Willem, Elliott, Chesterem i Martą pod Okrętem podwodnym. Następnie po wybuchu spowodowanym przez Elliott, wszyscy się rozłączają. Styksowie wbiegają do okrętu, który wali się w przepaść, Will i jego ojciec wpadają do jednego tunelu, a reszta do drugiego. Doktor z synem odkrywają potem podziemną przystań, z której wychodzą na powierzchnię. Po powrocie do Otchłani Roger rzuca się do Kopcącej Jean.

Tunele: BliżejEdytuj

Dr Burrows przebywa razem z Willem i Elliott w podziemnej krainie nazwanej przez niego samego Ogrodem Drugiego Słońca. Tam zajmuje się tylko badaniem zapisów na piramidach Starożytnych, zmuszając syna do tego samego, choć ten woli spędzać czas z Elliott. Kiedy Styksowie i Nowi Germanie łapią Willa i Rogera, doktor nadal jest nieświadom zagrożenia, jakim są Styksowie. Pewien, że Bliźniaczki blefują i nie mają zamiaru użyć broni, oraz zirytowany tym, że przeszkadzają mu w pracy nad piramidami, mówi do mikrofonu, że mogą go nawet zabić, skoro tak im zależy na Dominium. W następnej chwili Rebeka Druga spokojnie go informuje, że nie blefowały, i wystrzeliwuje pociski z całego magazynku prosto w plecy doktora.

Zobacz teżEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.